29.03.2020

4 zdravé tipy do kanceláře

V minulém článku ses dozvěděl: Jaká je správná židle pro tvá záda? Jak na prevenci? Další ze série rozhovorů s fitness koučkou a instruktorkou Karolinou Jarošovou, která stojí za projektem My fitness life je tady! V článku se dozvíš pár tipů, co ti zpříjemní pracovní den.

Rozhovor je určen pro všechny, kteří sedí po většinu svého dne. Na tento článek budou navazovat další s podobnou tematikou.

Když pracuji na počítači a celý den klikám myší, co to může způsobit a jaká je prevence?

Někdy to nemusí způsobit vůbec nic celý život, ale někdy to může vést od přetížení předloktí až po karpální tunel. Doporučuji se zamyslet nad správným postavením, často ruku protahovat, protřepávat nebo si zakoupit ergonomickou myš. 

Je dobré používat standing-desk? Pomáhá to, nebo je to trend? Jak často by měl člověk pracovat ve stoje?

I tady platí, nic se nemá přehánět. Standing-desk je skvělý nápad, který plně schvaluji. Krásně nás rovná a nutí zapojovat svalstvo, které v sedu aktivovat nezvládáme. Donutí nás to k rychlé, efektivní práci s rozhodně více pohybu. Já bych osobně volila pozvolný nástup, například 3x za den na pár minut, a postupně bych intervaly zvětšovala. I ve stoji se dá spousta věcí pokazit, a tak je vždy lepší stát chvíli správně, než příliš dlouho a špatně. 

Jak tedy u standing-desku stát?

Stejné pravidlo jako u sezení měnit pozice co nejvíce. Brát správný stoj jako cvik. V józe je správný stoj cvik a 8 cvičit hodin nedokáže ani vytrvalý sportovec. 🙂 Důležité je nemít jen standing-desk, tedy střídat sed a stoj. Hlavní je nastavit ho správně. Když si stoupnu a opřu si lokty o stůl, tak po srovnání ramen mám mít pravý úhel.

Jak se uvolnit v kanceláři, když jsem pod velkým stresem? 

Dechem. Když už to nemůžeme rozchodit, doporučuji co nejvíce prodýchat. Nejlépe se zavřenýma očima a záměrným uvolňováním stažených partií ramena a břicho. Vlivem stresu spousta lidí zatíná nevědomky břicho, které můžeme uvolnit hlubokým nádechem a výdechem. To nám může pomoci i jako prevence bolesti břicha.

Teď už máš pár tipů do zdravé kanceláře. V dalším článku se budeme s Karolinou bavit o dalších tipech, a to i na konkrétní cviky.
Tento článek patří do série “Buď zdravý i v kanceláři.” Přečti si i minulé články a pracuj zdravě. Zdravá záda a sedavé zaměstnání. a Jak zdravě sedět?

Autor článku: Eliška Drkalová