04.03.2020

Jak nosit boty na podpatku a nezničit si nohy?

V minulém článku ses dozvěděl spoustu tipů do kanceláře. Další ze série rozhovorů s fitness koučkou a instruktorkou Karolinou Jarošovou, která stojí za projektem My fitness life je tady! V článku se dozvíš, jak zvládnout chůzi v lodičkách.

Rozhovor je určen pro všechny, kteří nosí boty na podpatku.

Jak vydržet v lodičkách delší dobu? 

Nejlépe v nich delší dobu nezůstávat. Platí tu podobné pravidlo jako u sedu co nejvíce podnětů a co nejčastější pohyb. To znamená střídavě si boty vyzouvat, hýbat prsty, promasírovávat si chodidlo, střídat s jinou obuví.

Existují i správné lodičky, nebo jsou všechny boty na podpatku nezdravé?

Ano a je jich celá řada. Musí se trošku zapátrat a pečlivě vybírat ty, ve kterých bude dostatek místa na prsty, chodidlo nebude zbytečně stažené a které budou dokonale sedět. Jako zdravý podpatek” se doporučuje výška 3 cm.  Když si je nazujeme, aby se nám co nejméně změnila postava. A aby váha byla rozložená všude, prsty roztažené.

Doporučuji zkoušet stejnou velikost lodiček, jakou máme u ostatních bot. Ne o velikost menší. Tím, že máme lodičky menší a nosíme je často, může se nám v budoucnu deformovat i páteř. 

Existují nějaké cviky, které uleví od bolesti z bot na podpatku?

Skvělé cvičení je s masážním ježkem, který si můžete dát pod pracovní stůl a během psaní e-mailů pohodlně masírovat. Dobré je si často měnit váhu, zvedat a rozšiřovat prsty, někdy se projít po kanceláři na patách a někdy zase na špičkách. Předávat váhu na vnitřní stranu a vnější. Hýbat s prsty, zvedat a zatlačovat. Vzít spadlou propisku nohou. 

Mají podpatky nějaký pozitivní efekt na postavu? 

Podle mě moc ne. Určitě podpatky mění postavení a opticky se může zdát, že má žena výraznější křivky. Také je tam určitá aktivita svalů na nohou, možná v některých případech i balanční složka. Každopádně bych raději radila srovnávat postavu až po sundání lodiček :). Tím, jak na podpatku balancujeme, tak se naše tělo snaží vyrovnávat zatížení, čímž vzniká nepřirozené postavení těla. 

Teď už víš jak vybrat boty na podpatku a co dělat, aby jsi je dokázal nosit s minimálními zdravotní újmou. Tento článek patří do série “Buď zdravý i v kanceláři.” Přečti si i další články a pracuj zdravě. Zdravá záda a sedavé zaměstnání., Jak zdravě sedět?, Zdravé tipy do kanceláře 1 a Zdravé tipy do kanceláře 2.

Autor článku: Eliška Drkalová