01.07.2019

Zdravá záda a sedavé zaměstnání

Připravili jsme si pro tebe rozhovor s fitness koučkou a instruktorkou Karolinou Jarošovou, která stojí za projektem My fitness life. Zabývá se jako jedna z mála v ČR fitoffice. Učí spoustu lidí, jak správně a zdravě zvládat sedavé zaměstnání. Vede semináře a kurzy ve firmách, které se starají o své zaměstnance i z hlediska zdraví.

Rozhovor je určen pro všechny, kteří sedí většinu svého dne. Na tento článek budou navazovat další s podobnou tématikou.

“V práci sedíme někdy i více než 8 hodin – představte si, že celých 8 hodin sedíte s nohou za hlavou. Tyto dvě pozice můžeme lehce srovnat, protože jsou obě dvě pro naše tělo stejně nepřirozené. Tak proč se zbytečně trápit ? I za psacím stolem můžete sedět správně a hlavně se u toho cítit dobře. Ve Fitoffice se to společně naučíme.” Uvádí na svém webu Karolina.

Fotografie jsou zapůjčeny z časopisu Kondice.

Jaký je správný sed?

Na tuto otázku lze odpovědět několika způsoby .
Já svým klientům tvrdím, že správný sed je různorodý. Samozřejmě je důležité se rovnat do správného sedu, ale mnohem důležitější je měnit pozice, často vstávat ze židle nebo alespoň měnit strany.

Proč je tak důležitá častá změna sedu?

Když jsme ve stejné pozici dlouho, tak vzniká přetížení jedné části těla.
Měli bychom ten správný sed brát jako cvik, a to nemůžeme neustále cvičit.

Jak tedy konkrétně vypadá ten zdravý sed?

Ve správném sedu máme nohy na zemi, špičky nasměrované dopředu, paty pod koleny a chodidla rozšířená na šířku kyčlí. Dále máme hrudník nad pánví, ramena povolená do široka, prodloužená záda a bradu tlačíme mírně vzad .
Nemusíme takto vydržet celou hodinu, hlavní je pohyb a změna.

Jak dlouho mám takto sedět ?

Rozhodně ne 8 hodin. Pokud budeme ve správném sedu příliš dlouho, bude to velké zatížení a stane se z něj sed špatný. Doporučuji maximálně 10 -20 minut za hodinu, při učení například 3 minuty za hodinu.

Jaké jsou následky dlouhého nesprávného sezení?

Začnou trpět rizikové oblasti sedavého zaměstnání, což jsou převážně záda, ale i ramena, krk, zápěstí nebo kyčle. Může se stát, že máme tendenci např. ke špatnému držení ramen, tím pádem si vlivem sedavého zaměstnání tuto tendenci prohlubujeme až se z toho může stát diagnóza. Nejlépe to můžeme vidět na zádech, které nám mohou svalově ochabovat a tuhnout.
Je to velmi individuální, každý může mít jiný následek.

Teď už možná víš jak správně sedět, nebo alespoň jak na to! V dalším článku se budeme s Karolinou bavit na téma zdravá kancelář.
Můžeš se těšit na pokračování! 😉 Přečti si i další články a pracuj zdravě. Jak zdravě sedět?

Autor článku: Eliška Drkalová