01.10.2019

Jak zdravě sedět bez bolesti zad?

V minulém článku ses dozvěděl: Jak vypadá zdravý sed. Další ze série rozhovorů s fitness koučkou a instruktorkou Karolinou Jarošovou, která stojí za projektem My fitness life je tady! V článku se dozvíš: Jaká je správná židle pro tvá záda? Jak na prevenci?

Rozhovor je určen pro všechny, kteří sedí většinu svého dne. Na tento článek budou navazovat další s podobnou tématikou.

Existuje nějaký fígl na to jak se naučit nehrbit a správně držet postavu? 

Určitě to chce hodně trpělivosti a pravidelnosti, abychom to naše tělo zpátky přeučili. Existuje celá řada ergonomických pomůcek, které nám správné držení pomohou zvládnout. 

Jakou pomůcku nám doporučíš?

Já doporučuji overball. Napůl nafouknutý overball si můžeme vložit za záda mezi lopatkama a židlí. Jednak je to příjemné protažení a masáž, ale také nám to řeší jeden důležitý problém – vyhrbení hrudní páteře a zavření ramen. Tím, že overball zatlačíme do židle, krásně aktivujeme svaly. Určitě nedoporučuji ho tam mít celou dobu, naším cílem je naučení správného sedu bez pomůcek.

Existuje správná židle?

Existují ergonomické židle, balónová židle, které nám páteř přímo usadí do správného sedu, existují i nástavce na židle. Správnější a kvalitnější židle jsou samozřejmě dražší. Když sedíme v ergonomických židlích, jsme do sedu uměle nastaveni, takže to nedrží naše svaly.  Když si poté sednu na jinou židli, tak už nebudu sedět znovu správně.

Má tedy cenu investovat do kvalitní židle?

Určitě ano. Správná židle ale není tak důležitá, jde spíš o správný sed. I na kvalitní židli můžeme sedět nezdravě a i na nekvalitní židli můžeme sedět zdravě.

Tělo je chytré a pokud dostanu nějakou pomůcku, tak zlenivý a přestane pracovat. Pomůcky klidně ano, ale střídat to, naučit tělo, aby pracovalo samo.

Co mohu udělat jako prevenci, když mě ještě nebolí záda, ale mám sedavé zaměstnání?

Zamyslet se nad tím, jaké mám sklony a na co bych si měl dávat pozor. Snadno lze odhadnout s čím člověk může mít do budoucna problém. 

Jako prevenci by bylo vhodné na danou věc zařadit nějaký jednoduchý cvik, který by měl zabránit k “rozjetí problému.” Jako nejdůležitější prevenci bych volila kompenzační pohyb po práci, zařazení Fitoffice cviků v rámci svého pracovního režimu a co nejvíce pohybu v rámci své kanceláře.

Prozraď nám nějaké tipy na to, jak dokázat opravdu celou pracovní dobu sedět.  

Já bych spíše doporučovala nesedět. Co nejvíce změn a nových podnětů tělo bude mít, tím lépe. Zkoušet více chodit a nenápadně pohyb automatizovat. Stačí jít klidně na záchod do jiného patra. Nepsat kolegovi, co je v kanceláři nebo budově email, ale zvednout se a jít za ním osobně. 

Jak často bych měla cvičit, když sedím celý den?

Kdykoli si vzpomeneš. Čím více, tím lépe. Kompenzační sportovní aktivitu po práci nejlépe 3x týdně a protažení za počítačem každý den. Protažení je dobré si rozdělit do celého dne. Důležitá je pravidelnost. Klidně stačí jednou za hodinu jeden cvik na protažení. 

Bonusové video: Protažení vhodné do kanceláře – 6 minut

Teď už víš jak správně sedět, nebo alespoň jak na to! V dalším článku se budeme s Karolinou bavit na téma tipy do kanceláře.
Tento článek patří do série “Buď zdravý i v kanceláři.” Přečti si i minulý článek a pracuj zdravě. Zdravá záda a sedavé zaměstnání. 

Foto: Pavel Beran Autor článku: Eliška Drkalová